Şömine Sistemleri

tanitim somineŞömineler, iç mekanda ısı kaynağı ve görsel açıdan ilgi çekici elemanlar olarak kullanılan, bu amaçlarla ateş yakmak için yer sağlayan ve baca bağlantısı bulunan kutu şeklindeki açıklıklardır.

ŞÖMİNE NASIL YAPILIR

Şömine yapımı ve tasarımı sürecinde aşağıdaki konular dikkate alınmalıdır.

Yakıtın iyi bir şekilde yanmasını sağlamak
Dumanı ve yanmanın ortaya çıkardığı diğer yan ürünleri düzgün bir şekilde dışarı atmak
Mümkün olan en yüksek miktarda ısıyı uygun bir şekilde mekana yaymak
Çevrede bulunan yanıcı yapı malzemelerinden güvenli bir uzaklık sağlamak.

Şömine ve bacanın ölçüleri ve oranları belirlenirken ve şömine elemanları düzenlenirken doğa kanunlarından, binanın gereksinimlerinden ve mekanik yönetmeliklerin getirdiği koşullardan hareket etmek gerekir.

sonineŞÖMİNE YAPIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her şömine ateşi kendi bacasına bağlanmalıdır. Bacaların enine kesitleriyle ve şömine büyüklüğü birbiriyle uygunluk içerisinde olmalıdır. Şömine ve baca direkt olarak yan yana kurulmalıdır.

Hava girişi ağzı, dışarıdan, amaca uygun olarak şömine tabanına yapılacak hava girişiyle yandan ya da kenardan düzenlenmelidir.

12 m2 temel yüzeyinin altında alana sahip odalarda kurulmaması gereken açık şöminelerin kurulmasında, açık bacalara, sızdırabilen pencere ve kapılardan dışarıdan gelecek yanma havasının ulaşmasına dikkat edilmelidir.

Açık şömineler A1 sınıfı emniyetli ve yanıcı olmayan yapı malzemelerinden tercih edilmeli, tabanlar, duvarlar kireçleme yeri ve duvar toplayıcısı ateş tuğlası ya da ateş levhalardan oluşmalı ve duvar tuğlaları ya da taşlarının baca yapımında kullanılmaya uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca ateşe dayanıklı beton ya da gri pik döküm de kullanılabilir, dubar toplayıcısı 4 mm’lik çelik levhadan, pirinç ya da bakır levhadan yapılmış olabilir.

Okunma 803 defa